Stiprus ryšys šeimoje – mažesnis pavojus tapti priklausomiems nuo skaitmeninių technologijų

Stiprus ryšys šeimoje – mažesnis pavojus tapti priklausomiems nuo skaitmeninių technologijų

Neseniai baigėsi visus 2019 metus trukęs projektas „Stiprus ryšys šeimoje – mažesnis pavojus tapti priklausomiems nuo skaitmeninių technologijų“, kuriame dalyvavo šeimos iš Kauno miesto, rajono ir Kauno regiono. Projektas buvo finansuojamas Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Paramos šeimai centro „Darnūs namai“ komanda (Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė, Rasa Vejelytė, Danguolė Zalepūgienė, Justina Kiudytė) remdamiesi naujausiais tyrimais ir užsienio šalių patirtimi parengė metodiką ir kvietė tėvus bei jaunesnio amžiaus paauglius dalyvauti tėvų ir vaikų grupėse.

Tėvų grupių ir vaikų grupių susitikimų metu dalijomės žiniomis kaip stiprinti ryšį šeimoje; kaip geriau tėvams pažinti save ir savo vaiką, kaip suprasti šeimoje vyraujančius elgesio modelius; kaip elgtis skaitmeninių technologinių akivaizdoje, diskutavome kaip ryšys šeimoje susijęs su vaikų polinkiu į priklausomybę nuo skaitmeninių technologijų.

Patirtis bendraujant su projekte dalyvavusiomis šeimomis dar kartą patvirtino kelis labai svarbius tėvų ir vaikų santykio aspektus. Nors praktika rodo, kad dažnai paauglystės laikotarpiu tėvai emociškai daugiau atsitraukia nuo savo vaikų palikdami jiems plačią erdvę bendravimui su bendraamžiais, tačiau visi projekte dalyvavę paaugliai teigė, kad nori praleisti daugiau laiko su savo tėvais. Praktinių užsiėmimų metu paaugliai atskleidė, kad pageidauja su savo tėvais “daugiau pokalbių, bendro valgymo, maisto gaminimo kartu su visa šeima, bendrų pasivaikščiojimų“. Vienas paauglys nurodė, kad jam „svajonių diena su šeima – tai žygis gamtoje“. Manome yra apie ką pagalvoti ir kitiems tėveliams, nedalyvavusiems projekte.

Kita žinutė, kurią akivaizdžiai siunčia jaunesnio amžiaus paaugliai mums suaugusiems – tai noras daugiau tiesioginio kontakto ir dėmesio iš savo tėvų. ,,Norėčiau, kad šeimoje būtų daugiau apkabinimų, pagyrimų, dėmesio, o mažiau kritikos, priekaištų, pykčių, rėkimo“. Vaikai nuoširdžiai dalijosi, kad iš apkabinimų, prisiglaudimo supranta, kad juos tėvai tikrai myli.

Nenustebino ir kita žinia, kurią ir tėveliai ir vaikai dalijosi – tai didelė trauka prie skaitmeninių technologijų. Paklausus kas yra gera diena vienas projekto dalyvis dalijosi, kad ,,puikiai praeina diena, kai nuo pat grįžimo iš mokyklos iki pat vakaro galiu žaisti telefonu“. Įvertindami didelį vaikų norą praleisti laiką virtualioje erdvėje susitikimų metu daug dėmesio skyrėme ir vaikams, ir tėvams, kad pabūti ir suprasti kaip valdyti skaitmeninių technologijų gausą vaiko gyvenime, kaip elgtis, kad daugiau prasmių būtų randama realiame gyvenime.

Projekto eigoje buvo parengta metodinė priemonė tėvams Kaip stiprinti ryšį su savo paaugliu? Žemėlapis tėvams: kaip nepaklysti savo vaikų paauglystės labirintuose (autorė Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė). Tikimės, kad ši metodinė priemonė tėvams padės ir ateityje kilus klausimams kada leisti, o kada drausti skaitmeninių technologijų naudojimą, kaip tinkamai rodyti tiesioginį dėmesį, kaip kalbėtis su vaiku iškilus pornografijos temai, kokiomis gairėmis remtis paaugliui talpinant informaciją į FB ar kitas medijas.

Džiaugiamės visais projekte dalyvavusiais paaugliais ir tėvais! Tikimės, kad mūsų komandos specialistų pastangos pastiprino šeimų tarpusavio santykius.

Ir norime dar vieną labai svarbią, žinia perduoti visiems tėvams auginantiems paauglius – norint užmegzti tvarų ryšį su savo paaugliu vaiku, reikia nepamiršti rūpintis santykiu su savimi!