Ką reikia žinoti tėvams ar globėjams apie tele-žaidimo terapiją

Ką reikia žinoti tėvams ar globėjams apie tele-žaidimo terapiją

Kas tai yra tele-žaidimo terapija?

Žaidimo terapija – tai profesionaliai apmokyto specialisto psichoterapinis darbas su klientais, daugiausia vaikais, naudojantis žaidimais bei menais vietoje arba kartu su žodiniais būdais, siekiant padėti jiems įveikti emocines, elgesio ir kitokias problemas.
Žaidimo terapija – tai dinamiškas procesas, kai kvalifikuotas žaidimo terapeutas ir vaikas savo asmeniniu tempu bei asmeniškai priimtinais būdais, sąmoningai ar nesąmoningai, tyrinėja praeities ar dabarties klausimus bei sunkumus, kurie įtakoja vaiko gyvenimą dabar. Kai susikuria saugus terapinis ryšys tarp psichoterapeuto ir vaiko, suaktyvėja vidiniai vaiko resursai, kurie skatina augimą ir keitimąsi. Žaidimo terapija yra į vaiką orientuota terapija, kur žaidimas yra pagrindinė komunikacijos priemonė, o kalba – antrinė. (Britų Žaidimo terapeutų Associacija / British Association of Play Therapist, BAPT).
Kai dėl geografinio atstumo arba dėl saugumo, pavyzdžiui COVID’19 suvaldymui paskelbto karantino metu, negalima „gyvai“ sukurti ir palaikyti terapinius santykius įprastiniame žaidimo terapijos kabinete, tuomet gali būti teikiama tele-žaidimo terapija.
Tele-žaidimo terapija – tai žaidimo terapija, kuri vyksta su vaikais ar paaugliais nuotoliniu būdu, pasitelkiant įvairias tele-komunikacijos priemones (su vaizdu arba be vaizdo), kai nėra sąlygų suteikti šių paslaugų akivaizdžiai.
Tėvai gali nuogąstauti, kad jų vaikai ne visuomet noriai bendrauja su artimaisiais vaizdo skambučių pagalba arba tik trumpam pajėgia sukaupti dėmesį naudojant skaitmeninius įrenginius. Tačiau, pasak Maria Montessori (1870–1952) žaidimas yra tuo pačiu ir vaikų kalba, ir vaikų darbas – tad vaikai dažniausiai jaučiasi patogiai bei gerai žaisdami įvairiose erdvėse – tame tarpe ir tele-žaidimo terapijos metu.

Žaidimo terapijos susitikimų vieta

Kai yra galimybė susitikti akivaizdžiai, žaidimo terapijos ir šeimos susitikimų vieta yra VŠĮ „Darnūs Namai“ patalpose Raudondvario pl. 76, korpusas 2A, trečias aukštas 307 kabinetas. Čia vykdomos ir kitos projekto „Kompleksinės paslaugos šeimai – Kauno rajono bendruomeniniai namai“ paslaugos: pozityvios tėvystės mokymai, socialinės, psichologinės bei pedagoginės konsultacijos, mediacija ir kt.
Organizuojant konsultacijas ir tele-žaidimo terapiją nuotoliniu būdu mes dažniausiai naudojame ZOOM video pokalbių paltformą. Zoom programėlė duoda papildomai užkoduotą saugumą, kas užtikrina didesnį konfidencialumą nei naudojant Skype, FaceTime ar pan. programėles.
Kaip ir dirbant akis į akį, privatumas ir konfidencialumas yra labai svarbi psichologinio proceso dalis. Mes iš savo pusės užtikriname, kad nebūtų aplinkos trikdžių, bet ir jūsų prašome pasirūpinti, kad konsultacijoms surastumėte ramią, privačią vietą, kur jums niekas netrukdys kalbėtis ar kitaip dalyvauti užsiėmimuose.
Prašome pasirūpinti techniniais sprendimais iš anksto: pasiruošti kompiuterį arba išmanųjį telefoną, kad negaišti jums paskirto laiko prisijungimams. Kai jums bus paskirtas konsultacijos laikas, jūs gausite pakvietimą su nuoroda prisijungti į pokalbį elektroniu paštu. Jei kartais negautumėte pokalbio nuorodos savo paskirtu laiku, bandykite skambinti telefonu ir mes padėsime jums prisijungti. Paskirtos konsultacijos metu tėvelių ar globėjų prašome būti prieinamais SMS žinutėmis ar telefono pokalbiu ir likti namuose, kad galėtume bendradarbiauti esant technologijų nesklandumams, ar jei jūsų vaikas sunkiai įsitraukia ar turi kitokių sunkumų, dirbant nuotoliniu būdu.

Terapinė aplinka

Jūsų vaiko tele-terapijos aplinka turi būti kaip įmanoma ramesnėje vietoje jūsų namuose – kuo toliau nuo bet kokio triukšmo ir judėjimo. Dėl konfidencialumo – už uždarų durų.
Kilimas arba patiesalas ant grindų reikalingas apibrėžti žaidimo erdvę. Tai padės vaikui suprasti, kad kai žaislai išdėlioti ant minėto kilimo ar patiesalo – prasideda žaidimo terapijos laikas. Žaidimo terapijos metu žaidimas yra kitoks nei įprastinis žaidimas. Jums reikia kompiuterio arba išmanaus telefono, kurie pilnai aprėptų visą kambarį taip, kad matytųsi visa terapijos aplinka virtualiai. Garsas turi būti pakankamai stiprus, kad vaikas galėtų gerai girdėti terapeutę, bet ne tiek garsus, kad būtų girdimas už kambario ribų.
Tele-terapijai reikalingi keletos rūšių žaislai (Landreth, 2002). Tačiau tai nereiškia, kad reikia specialiai juos pirkti, reiktų juos tiesiog atsirinkti iš jau turimų namuose. Kai bus kas nors specialaus reikalinga specialiai tele-terapijos sesijai – sutarsime dėl to iš anksto.
Realaus Gyvenimo Žaislai – tokie kaip medicinos priemonės, lėlių namas, lėlės ir pan.
Agresijos Išveikimo Žaislai – tokie kaip kareivėliai, kartoniniai kiaušinių dėklai, žaisliniai kardai ir pan.
Kūrybinės Išraiškos Žaislai – pieštukai, markeriai, popierius, piešimo priemonės, smėlis, ryžių kruopos ir pan.
Papildomai gali būti naudinga Jūsų vaiką įtraukti į stalo žaidimus, kurie naudojami terapijoje įgūdžių formavimui ir bendravimui.
Kartais gali praversti terapinės knygutės ir vaidmenų lėlės.

Žaislų padėjimas ir laikymas

Paprastai gerai turėti specialią dėžę, kur būtų galima sudėti visus tele-žaidimo terapijai skirtus žaislus ar priemones. Kartais vaikai gali norėti žaisti su tele-žaidimo terapijai skirtais žaislais ir ne terapijos sesijų metu. Nuo tėvų priklauso, ar žaislus padėti ir naudoti tik tele-žaidimo terapijos metu ar ir įprastinio žaidimo laiku. Tačiau naudinga juos laikyti atskirame krepšyje ar dėžėje, kad būtų galima juos greitai paruošti tele-žaidimo terapijos sesijai. Taip pat svarbu juos reguliariai dezinfekuoti, ypač jeigu su jais žaidžia ir kiti vaikai.

Terapiniai užrašai ir video įrašai
Susitikimų su vaiku metu žaidimo terapeutas gali darytis trumpus užrašus asmeniniam naudojimui. Tėvai neturi prieigos prie užrašų ar failų, susijusių su vaiko ar susijusiomis šeimos terapinėmis sesijomis. Užrašai yra konfidencialūs ir bet kuri medžiaga, naudojama atvejo studijoms ar apmokymų sesijoms psichologo-psichoterapeuto bus tinkamai užmaskuota, siekiant užtikrinti kliento tapatybės slaptumą.
Siekiant kuo geriau užtikrinti Jūsų vaiko interesus, užtikriname, kad video įrašai tele-žaidimo terapijos sesijos ar susijusių šeimos konsultacijų metu gali būti daromi tik gavus raštišką sutikimą iš abiejų pusių.

Tele-žaidimo terapijos rizikos ir naudos
Rizikos:
1. Gali būti perimti asmeniniai duomenys.
2. Gali neveikti ar darbo metu sutrikti technologijos.
3. Vaikas gali neįsitraukti į tele-žaidimo terapijos sesiją.
4. Konfidencialumas gali būti pažeistas (nespecialiai).
Pirminėje tele-žaidimo terapijos sesijoje aptarsime kaip sumažinti minėtas rizikas. Taip pat aptarsime visus Jums rūpimus klausimus. Bet kuriuo tele-žaidimo terapijos proceso metu Jūs galite paskambinti arba sutarti dėl video konferencijos su Jumis.

Naudos:
1. Galimybė tęsti terapiją, nepaisant karantino reikalavimų apriboti socialinius kontaktus.
2. Šeimoms nereikia išvykti iš namų – susitaupo laikas kitiems šeimos tikslams.
3. Mažesnis poveikis vaiko įprastinei dienotvarkei.
4. Susitaupo lėšos kelionei į terapeuto kabinetą.
5. Terapija ir palaikymas gali būti teikiamas reguliariai ir galbūt trumpesniu laiku, bet kelis kartus per savaitę.
6. Vaikai, kurie patiria daugiau nerimo sutrikimų dėl aplinkoje vykstančių įvykių gali greičiau gauti reikalingą pagalbą.
7. Tėvai gali prisijungti kiekvienos tele-žaidimo terapijos sesijos pradžioje ir pabaigoje arba, priklausomai nuo terapijos tikslų, tėvai gali būti kartu visą tele-žaidimo terapijos sesijos laiką.
Tai aptariama pirminės tele-žaidimo terapijos sesijos metu.

Kaina ir lankomumas
Tapus Europos Struktūrinių Fondų (ESFA) finansuojamo Projekto „Kompleksinės paslaugos šeimai – Kauno rajono bendruomeniniai namai“ dalyviu psichologinės-psichoterapinės paslaugos vaikui ir jo šeimos nariams yra nemokamos, sutelpant į vidutiniškai aštuonių terapinių valandų vienam asmeniui skirtus apribojimus. ESFA reikalauja patvirtinti, kad psichologinės paslaugos nuotoliniu buvo suteiktos. Tai prašome padaryti iš kart po įvykusios konsultacijos ar tele-žaidimo terapijos sesijos iš savo asmeninio elektroninio pašto tekstu:

PAVYZDYS: „Aš, Vardė Pavardenė, patvirtinu, kad 2020 m. balandžio 2 d. 13:30-14:30 val. įvyko konsultacija nuotoliniu būdu. Konsultavo VŠĮ „Darnūs Namai“ psichologė-psichoterapeutė Dalia Guzaitienė.

Jei jums reikia atšaukti konsultaciją, prašome perspėti iš anksto, pageidautina trumpąja SMS žinute ar skambučiu.
Psichologas-psichoterapeutas iš anksto jums praneš apie savo planuojamas atostogas ar laisvadienius kaip galima anksčiau. Prašome ir jus apie savo atostogas perspėti iš anksto. Psichologui-psichoterapeutui prireikus atšaukti susitikimą, jei tik bus įmanoma, jums bus pasiūlytas kitas susitikimas tą pačią savaitę.

Tėvų ar globėjų konsultacijos

Tėvai bus konsultuojami naudojant tas pačias tele-komunikacijos priemones periodiškai kas 4-6 vaiko teležaidimo terapijos sesijas. Bet kuriuo tele-žaidimo terapijos proceso metu Jūs galite paskambinti arba sutarti dėl video konferencijos su Jumis.
Reguliarios tėvelių apžvalginės konsutacijos vaikui ir jo tėvams/globėjams užtikrina geriausią paramą terapinio proceso metu ir todėl taip svarbu, kad informacija būtų dalijamasi. Patartina, kad tėvai ir tarpusavyje pasidalintų susijusia informacija apie vaiką ir jo terapinius poreikius bei tikslus. Bet kuris iš tėvų gali kreiptis į psichologą-psichoterapeutą prašydamas paskirti susitikimą, jei to pageidauja. Tokių susitikimų tikslas yra surasti būdų kaip naudingiausiai paremti vaiko terapinę pažangą, suvaldyti bet kokius iškylančius sunkumus, užtikrinti, kad vaikų poreikiai būtų patenkinti, bei dirbti jų labui.