Tapome tarptautiniu Virginijos Satir institutu Lietuvoje

Tapome tarptautiniu Virginijos Satir institutu Lietuvoje

Kovo mėnesio pirmomis dienomis Paramos šeimai centro „Darnūs namai“ komandą pasiekė puikios naujienos. Nuo šiol įstaiga tapo oficialiu tarptautinio tinklo The Virginia Satir Global Network (https://satirglobal.org/2020/03/) padaliniu! Didžiulis džiaugsmas apima suvokus šios naujienos esmę, bet tuo pačiu suvokiama nemenka atsakomybė tenkanti siekinat nuosekliai vystyti ir diegti Viginijos Satir puoselėtas idėjas Lietuvoje.

Šiek tiek istorijos
Trumpai norėtųsi priminti apie Virginia Satir (1916–1988) ir jos nuveiktus darbus, padėjusius keistis ir augti ne vienam asmeniui, šeimai, bendruomenei. V.Satir vokiečių kilmės amerikietė gimė 1916 birželio 26 direną Neilsvilio ūkyje, JAV ir buvo vyriausia iš 5 vaikų šeimos. Augdama Virginija buvo labai smalsi mergaitė, o vaikystė praleista kaime labai prisidėjo prie jos pasaulio suvokimo, kuris vėliau lėmė ir jos darbo pobūdį (pvz. prisidėjo prie įvairių metaforų sukūrimo, dvasingumo svarbos žmogaus gyvenime suvokimo).
Profesinis kelias – šeimos terapijos motina
Pirma Virginijos Satir profesija buvo pradinių klasių mokytoja. Dirbdama mokytoja V. Satir labai greitai pradėjo pastebėti didelį šeimos poveikį vaikams. Siekdama geriau suprasti savo klasės vaikų elgesį lankydavosi jų šeimų namuose. Tuo metu gimė vienas iš garsių jos teiginių: „Jei padėsime gyti šeimai, padėsime gyti pasauliui“. Po kurio laiko, siekdama gilintis į darbą su šeima Virginia Satir pradėjo studijuoti socialinį darbą. Vėliau Čikagoje baigusi universitetines socialinio darbo studijas ji pradėjo savo privačią praktiką konsultuojant šeimas. Šios ilgalaikės ir drąsios praktikos pagrindu V.Satir pradėjo kurti unikalią iki to dar pasaulyje netaikoma – šeimos terapiją. Todėl iki šiol V.Satir yra deramai vadinama „šeimos terapijos motina“.
Darbas su platesniu pasauliu
Per ilgą savo profesinį kelią Virginiją Satir parašė ne vieną knygą, vedė ilgalaikius mokymus būsimiems šeimos terapeutams, keliavo po visą pasaulį ir drąsiai skleidė humaniškumo idėjas. Beje Virginija didelį dėmesį skyrė ir Tarybų Sąjungos respublikų gyventojams, ji su savo kolegomis ne kartą lankėsi Maskvoje. 1991 metais V. Satir su kolegomis lankėsi ir vedė mokymus Lietuvoje, vėliau Lietuvoje lankėsi ir kiti jos mokiniai Sh.Loeschen, W. Zahn (1991), L.Connie (1996).
Pagrindinės idėjos
Virginija Satir savo unikaliu darbu ne tik atskleidė šeimos svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, bet ir sukūrė tam metui ypač inovatyvius metodus, kuriuos, vėliau savo darbe naudojo ir kitų psichoterapinių mokyklų atstovai (pvz. skulptūravimą, darbe su asmeniu rėmėsi holistiniu požiūriu – neignoruodavo dvasingumo, o atvirkščiai šią svarbią žmogaus sistemą pilnai įtraukdavo į darbą su klientu ir t.t.). Iki šiol psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, psichologai iš viso pasaulio plačiai taiko jos sukurtus metodus bei idėjas savo darbuose su individualiu klientu, šeima, grupe ir platesnėmis bendruomenėmis.
Toliau pateikiame keletą Virginijos Satir idėjų:
• Kiekvienas asmuo yra vertingas, unikalus sakralus
• Kiekvienas turi gėrį savo sieloje
• Kiekvienas (net sunkiausias nusikaltėlis) gali pasikeisti
Penkios laisvės
1. Laisvė matyti ir girdėti tai kas dabar vyksta, vietoje to kas turėtų būti, ar kas bus.
2. Laisvė pasakyti ką jauti ir galvoji, vietoj to, ką turėtum jausti ir galvoti.
3. Laisvė jausti, ką iš tikrųjų jauti, vietoje to, ką tu turėtum jausti.
4. Laisvė paprašyti to ko trokšti, vietoje to, kad nuolat lauktum leidimo paprašyti.
5. Laisvė imtis rizikos, vietoj to, kad laikytumeisi „saugios pozicijos“ .

Ateities planai
Iki šiol dalis „Darnūs namai“ komandos specialistų, kurie yra įgiję Virginijos Satir modelio bazinių žinių savo profesinėje veikloje rėmėsi Virginijos Satir vertybiniais humanizmo principais bei sukurtais metodais.
Tikimės, kad pasibaigus karantinui vasaros pradžioje jau pakviesime didesnį būrį žmonių, siekiančių asmeninio augimo, į pirmuosius mokymus parengtus pagal Virginijos Satir modelį. Artimu metu planuojam parengti daugiau edukacinių straipsnių, paremtų V.Satir šeimos terapijos metodais.

Parengė: Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė