Paauglystė per pandemiją – laikas, kuomet tėvams ypač reikia paramos

Paauglystė per pandemiją – laikas, kuomet tėvams ypač reikia paramos

Paauglystė per pandemiją. Jei jus kažkaip liečia šie du žodžiai, o tiksliau jei šiuo metu esate paauglių tėvai, tai jums ypač reikia paramos ir palaikymo. Kodėl? Pirma – būti paauglio mama ar tėčiu yra rimtas iššūkis su visiškai naujais išbandymais tėvystėje (keičiasi tarpusavio santykis su vaiku, vyksta drastiški vaiko kūno, emocijų ir elgesio pokyčiai), o antra šalia šiam raidos tarpsniui būdingų pokyčių iškyla nauji išššūkiai. Vaikų patiriama įtampa mokykloje, gyvenimas ir mokymasis vienoje erdvėje, neturėjimas tiesioginio kontakto su draugais, mokytojų ir tėvų reikalavimai apsunkina vaikų gyvenimą, o tai tiesiogiai siejasi su mumis tėvais, nes turime vaikams suteikti tą „saugų uostą“, kur jie po visų negandų ramiai galėtų sugrįžti ir pailsėti iki kitos savo kelionės.
Visai neseniai baigėme grupę tėvams auginantiems paauglius. Labai džiaugėmės, mamomis ir tėčiais, kurie nuo sausio pradžios beveik visa pavasarį nuosekliai kartą per savaitę rinkdavosi į tėvų grupę. Šalia tokių svarbių temų, kaip aptarimas kas vyksta su paaugliais, kai jie bręsta ir vis labiau matuojasi suaugusiojo rūbą; kaip dalinti meilę, kai atrodo vaikas jos purtosi (nors iš tiesu jos labai laukia); kaip keisti taisykles vaikui augant ir nesijausti kaltu jį drausminant buvo ir daug temų apie pačius save, kokia aš mama ir tėtis savo vaikams, ką pats/pati darau su savo emocijomis, kai vaiko emocijos kunkuliuoja.
Norisi pastebėti, kad per šį – pandemijos laiką susitinkant su tėvais grupėse matosi, kad iškyla ne tik vaikų auginimo ir auklėjimo tematika, bet ir santykio kūrimo su pačiu savimi bei ypač grupės narių vienas kito palaikymo būtinybė. Tyrimai rodo kad, tie tėvai, kurie per pandemiją turi emocinį ir socialinį palaikymą, patiria mažesnį streso lygį bei mažesnę tikimybę nuskriausti vaikus. Grupė – tai vieta, kur tėvai gali vienas į kitą atsiremti, kur klausydamiesi vieni kitų istorijų, pasijaučia stipresni, nes supranta, kad jie ne vieni, kad visi tėvai kartais nežino kaip elgtis, kad daro klaidų, kad yra tik žmonės.
Džiaugiamės, kad savo kelionę jau pradėjo nauja paauglių tėvų grupė, tačiau ir visiems, kitiems paauglių tėvams norime priminti bendrystės su kitais tėvais šiame laike svarbą.
Kviečiame tėvus atidžiau apsidairyti, į ką būtų galima šiuo metu atsiremti ir su kuo nuoširdžiai būtų galima dalintis savo susikaupusiomis emocijomis ir rūpesčiais.
Foto: Grupėje dalyvavusių paauglių tėvų refleksija, ką davė dalyvavimas grupiniame procese.