EnglishLithuanian

Virginijos Satir institutas

2020 m. kovo mėnesį Paramos šeimai centras tapo oficialiu tarptautinio tinklo The Virginia Satir Global Network (https://satirglobal.org/2020/03/) padaliniu. Dalis „Darnūs namai“ komandos specialistų, kurie yra įgiję Virginijos Satir modelio bazinių žinių savo profesinėje veikloje remiasi Virginijos Satir vertybiniais humanizmo principais bei sukurtais metodais.

V. Satir – vokiečių kilmės amerikietė – gimė 1916 birželio 26 dieną Neilsvilio ūkyje, JAV ir buvo vyriausia iš 5 vaikų šeimos. Augdama Virginia buvo labai smalsi mergaitė, o vaikystė praleista kaime labai prisidėjo prie jos pasaulio suvokimo, kuris vėliau lėmė ir jos darbo pobūdį (pvz. prisidėjo prie įvairių metaforų sukūrimo, dvasingumo svarbos žmogaus gyvenime suvokimo).

Pirmoji Virginijos Satir profesija buvo pradinių klasių mokytoja. Dirbdama mokytoja V. Satir labai greitai pradėjo pastebėti didelį šeimos poveikį vaikams. Siekdama geriau suprasti savo klasės vaikų elgesį lankydavosi jų šeimų namuose. Tuo metu gimė vienas iš garsių jos teiginių: „Jei padėsime gyti šeimai, padėsime gyti pasauliui“. Po kurio laiko, siekdama gilintis į darbą su šeima Virginia Satir pradėjo studijuoti socialinį darbą. Vėliau Čikagoje baigusi universitetines socialinio darbo studijas ji pradėjo savo privačią praktiką konsultuodama šeimas. Šios ilgalaikės ir drąsios praktikos pagrindu V. Satir pradėjo kurti unikalią iki to dar pasaulyje netaikomą – šeimos terapiją. Todėl iki šiol V. Satir yra deramai vadinama „šeimos terapijos motina“. Virginia Satir mirė 1988 m.
        Per ilgą savo profesinį kelią Virginiją Satir parašė ne vieną knygą, vedė ilgalaikius mokymus būsimiems šeimos terapeutams, keliavo po visą pasaulį ir drąsiai skleidė humaniškumo idėjas.

     1988 metais V. Satir su kolegomis lankėsi ir vedė mokymus Lietuvoje, vėliau Lietuvoje lankėsi ir kiti jos mokiniai: Sh. Loeschen, W. Zahn (1991), L. Connie (1996).
    Virginija Satir savo unikaliu darbu ne tik atskleidė šeimos svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime, bet ir sukūrė tam metui ypač inovatyvius metodus, kuriuos vėliau savo darbe naudojo ir kitų psichoterapinių mokyklų atstovai. Iki šiol psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai, psichologai iš viso pasaulio plačiai taiko jos sukurtus metodus bei idėjas savo darbuose su individualiu klientu, šeima, grupe ir platesnėmis bendruomenėmis.
Keletas Virginijos Satir idėjų:

• Kiekvienas asmuo yra vertingas, unikalus sakralus.
• Kiekvienas turi gėrį savo sieloje.
• Kiekvienas (net sunkiausias nusikaltėlis) gali pasikeisti.

Penkios laisvės
1. Laisvė matyti ir girdėti tai, kas dabar vyksta, vietoje to kas turėtų būti, ar kas bus.
2. Laisvė pasakyti, ką jauti ir galvoji, vietoj to, ką turėtum jausti ir galvoti.
3. Laisvė jausti, ką iš tikrųjų jauti, vietoje to, ką tu turėtum jausti.
4. Laisvė paprašyti to ko trokšti, vietoje to, kad nuolat lauktum leidimo paprašyti.
5. Laisvė imtis rizikos, vietoj to, kad laikytumeisi „saugios pozicijos“ .