
Terapija asistuojant žirgams yra programa, kurios metu dalyviai prižiūrimi psichikos sveikatos specialisto, atlieka specialiai parengtas užduotis. Šios terapijos formos tikslai, padėti žmonėms ugdyti tokius įgūdžius kaip: emocinis reguliavimas, pasitikėjimas savimi, atsakomybė ir lyderystė.
Jos metu dalyviai dirba su specialiai apmokytais žirgais ir licencijuotu Horsedream metodikos konsultantu, psichikos sveikatos specialistu. Tai patirtinė terapija, kurios metu dalyviai sprendžia emocines ar elgesio problemas. Terapija asistuojant žirgams padeda gerinti savigarbą, savimonę, pasitikėjimą ir empatiją, tarpasmeninius santykius, lyderystės gebėjimą. Terapija suteikia galimybę naudotis visais pojūčiais mokantis ir apdorojant emocinius iššūkius, sukuria asmenims terapinę aplinką, kuri gali atrodyti mažiau grėsminga ir labiau kviečianti nei tradicinis pokalbių terapijos kabinetas.
Asmenims, o ypač vaikams ir paaugliams dažnai sunku atsiverti ir apdoroti skausmingas emocijas bei išgyvenimus. Žirgų terapija padeda vaikams ir paaugliams bei suaugusiems asmenims ugdyti šias savybes ir/ar gebėjimus:
· Pasitikėjimas savimi ir kitais
· Santykių kūrimas ir palaikymas
· Emocinis bei socialinis sąmoningumas
· Problemų sprendimo įgūdžiai
· Prisitaikymas prie aplinkos
· Impulsų valdymas
· Socialiniai įgūdžiai
· Empatija
· Atkaklumas
· Savigarba
Kaip tai veikia? Žirgų terapijos privalumai.
Užsiėmimai su žirgais suteikia unikalią mokymosi galimybę per tiesioginę patirtį. Dalyviai dirba tiesiogiai su žirgais ir turi pritaikyti savo bendravimo, vadovavimo ir bendradarbiavimo įgūdžius. Ši patirtis gali suteikti gilių įžvalgų ir žinių apie savo elgesį ir jo poveikį kitiems. Įžvalgas ir patirtis, įgytas terapijoje asistuojant žirgams galima perkelti į kasdienį gyvenimą ir pokyčių procesą. Dalyviai gali išmokti naujų įgūdžių ir elgesio būdų, kurie padeda jiems veiksmingiau bendrauti, išspręsti konfliktus, priimti pokyčius ir sukurti teigiamą aplinką.
Nors terapiniame procese gali būti naudojami įvairūs gyvūnai, žirgai pasižymi unikaliomis savybėmis į terapijos procesą įnešdami šiuos išskirtinius elementus:
Nevertinantis ir nešališkas požiūris
Nors specialistai, daro viską, kad asmenims pasiūlytų saugią erdvę gilių emocinių nuoskaudų ir skausmingų išgyvenimų tyrinėjimams, tačiau žmonėms gali būti nepatogu atvirai dalytis savo mintimis. Žirgo buvimas gali suteikti ramybės jausmą, nes jis reaguos į kliento elgesį ir emocijas be šališkumo grėsmės ar jokios jų emocinės patirties vertinimo.
Grįžtamasis ryšys ir atspindėjimas
Žirgai yra akyli stebėtojai, budrūs ir jautrūs judesiams bei emocijoms. Jie iš karto reaguoja į subtilius signalus, neverbalinį aplinkinių žmonių bendravimą ir elgesį, atspindi asmens emocijas ir būseną perteikdami supratimą ir ryšį, leidžiantį asmeniui jaustis saugiai. Šis tiesioginis grįžtamasis ryšys leidžia dalyviams patikrinti ir suvokti tai, kas vyksta šiuo metu, pakoreguoti savo elgesį ir tobulinti socialinius, bendravimo įgūdžius.
Elgesio modelių suvokimas
Žirgai dažnai atspindi dalyvių emocijas ir elgesį. Dirbdami su žirgais dalyviai gali geriau suprasti savo elgesį ir suvokti, kokią įtaką jų elgesys gali turėti kitiems. Tai būtinas žingsnis pokyčių procese, siekiant nustatyti nepageidaujamą elgesį ir sukurti naujus elgesio modelius.
Pažeidžiamumo valdymas
Kadangi dalyviai gali būti pažeidžiami, kai bando atvirauti apie emocinius iššūkius, praeities patirtį ar gyvenimo pokyčius, žirgas gali pasiūlyti atskaitos tašką, nuo kurio gali prasidėti suvokimas apie save, savo būseną, elgesį. Kai liečiamos skausmingos ar nepatogios temos, apie kurias asmeniui sunku kalbėti, dalyviui gali atrodyti šiek tiek lengviau naudoti žirgą kaip pavyzdį arba suderinti savo patirtį su žirgo patirtimi šiuo metu.
Pasitikėjimas ir tarpusavio santykiai.
Žirgai yra taikūs gyvūnai, kuriuos medžioja plėšrūnai, todėl jie turi puikiai išlavintą gebėjimą instinktyviai reaguoti į grėsmes. Norėdami dirbti su žirgais, turite įgyti jų pasitikėjimą ir užmegzti teigiamus santykius. Tam reikia įgūdžių, tokių kaip kantrybė, empatija, atkaklumas ir pagarba.
Lyderystė neapibrėžtose, sudėtingose situacijose.
Žirgai iš prigimties yra nenuspėjami ir dažnai reaguoja į netikėtus įvykius. Todėl atliekant veiklas su žirgais, lavinamas asmens įgūdis greitai reaguoti į naują informaciją bei įvykius, vadovauti neapibrėžtose ir sudėtingose situacijose, tvarkytis su emocijomis stresinėse situacijose. Žirgai yra natūralūs bandos gyvūnai, kurie priima lyderį, jie teigiamai reaguoja į nuoseklų ir pasitikintį vadovavimą. To pasekoje, dalyviai gali ugdyti savo vadovavimo įgūdžius demonstruodami aiškų bendravimą, autentiškumą, gebėjimą išbūti stresinėse situacijose ir atkaklumą.
Komandinis darbas.
Kai kuriuose užsiėmimuose asistuojant žirgams, dirbama mažose grupėse su vienu ar keliais žirgais. Norėdami atlikti užduotis ir išspręsti problemas asmenys, turi dirbti kartu, bendradarbiauti, ugdyti pasitikėjimą ir aiškiai komunikuoti. Tai stiprina bendravimo, pasitikėjimo kitais ir savimi, prisitaikymo įgūdžius.
Tvarumas.
Terapija asistuojant žirgams suteikia unikalią galimybę dirbti gamtoje ir bendrauti su aplinka. Tai gali padėti didinti supratimą apie tvarumą ir aplinkos tvarkymą bei paskatinti asmenis priimti tvarius sprendimus savo gyvenime, aplinkoje.
Lyderystės įgūdžių ugdymas. Žirgai priima natūralius ir autentiškus lyderius. Komandos nariai gali lavinti ir tobulinti savo vadovavimo įgūdžius dirbdami su žirgais. Jie mokosi duoti aiškius nurodymus, priimti sprendimus, prisiimti atsakomybę ir efektyviai atlikti savo vadovaujamą vaidmenį. Mokymai žirgų pagalba suteikia unikalią galimybę tyrinėti ir eksperimentuoti su skirtingais vadovavimo metodais.