EnglishLithuanian

APIE GRUPINĘ TERAPIJĄ

Trys aspektai kada rinktis grupinę terapiją geriau nei individualią

Individuali terapija skirta tam, kad suprastum savo praeitį, baimes, nesaugumą ir su jauduliu atskleistum kaip tavo praeitis vis dar veikia tavo dabartyje. Nepaisant to, jei sieki sukurti labiau artimus ir ilgalaikius santykius, individuali terapija gali pasirodyti nepakankama. Paprasčiausiai, nepakanka atverti naujus kelius bendravime ir santykyje su artimumu.

Grupėje, priešingai,  išskirtinis fokusas santykiams ir su tuo susijusioms problemoms. Individualios terapijos metu terapeutas gali klausytis tavo pasakojimo apie tai, kas vyksta tavo gyvenime už terapijos ribų. Šie pasakojimai gali būti perdėti, iškraipyti ar tiesiog netikslūs. Tuo tarpu grupėje terapeutas gali gyvai stebėti tavo santykius su kitais ir kokie tarpusavio sunkumai kyla. Tai yra, kaip netikėtai patiri nerimą, kaip pasikeičia kūno kalba, kaip kieno nors kito atviras, jautrus pasidalinimas tave sutrikdo, išmuša iš pusiausviros, kokias kelia reakcijas.

Kitais žodžiais tariant, kad ir kokie nesklandumai kiltų tarp tavęs ir kitų, tai atsikartoja ir grupės erdvėje, – realiu laiku, čia ir dabar. Ir ne tik tavo terapeutas, bet ir grupė, yra čia ir dabar ir yra tam, kad tau padėtų.

Tai kas nutinka gyvenime, nutinka ir grupėje

Keičiančioji grupės jėga glūdi jos fokuse čia ir dabar situacijai. Vietoj to, kad koncentruotis į praeities tyrinėjimą, grupė sustyguoja mintis ir jausmus duotuoju momentu. Ypač jausmus.

Žinoma, tai nėra taip paprasta. Iš tiesų, dauguma besikreipiančių pagalbos dėl to linkę atmesti, pasiūlius terapiją grupėje:

“Man visiškai nesvarbūs svetimi žmonėms, jie manęs nejaudina.“

„Kodėl turėčiau rodyti savo asmeninius jausmus kitiems?”

„Tuščia jų, kalbant apie grupę. Aš nejaučiu jiems nieko. Kodėl turėčiau?”

Nepaisant to, ar tu pripažįsti ar ne, visą laiką turi jausmų kitiems. Kaip ir kiti tau. Tikėtina, kad kiti savo elgesiu, išvaizda, etc. sukelia  jausmus tau. Pavyzdžiui, kai kyli liftu su kažkuo iš grupės narių, tu patiri visą skalę įvairiausių jausmų šiam asmeniui.

Ar jautiesi saugus su juo?

Ar tu esi patrauklus jam ?

Ar tu šypsaisi? Vengi akių kontakto? Jautiesi susierzinęs?

Jeigu giliau pažvelgsi ir patyrinėsi šiuos jausmus, neišvengiamai, susidursi su savo projekcijomis:

Ar šis žmogus primena tau seną draugą?

Mokyklos mokytoją/dėstytoją?

Pirmąją meilę?

Taigi, tam, kad patirti didesnę pilnatvę gyvenime, pirmiausia tau tenka suprasti, pažinti ir patirti  savo jausmus duotuoju momentu; tokiu būdu būsi čia ir dabar ir tokiu būdu tvirtinsi santykį su kitais.

Grupės darbas

Atpažinus savo jausmus kilusius grupėje, tolimesnė užduotis juos perdirbti. Pasidalinimas mintimis ir jausmais grupėje su kitais – geriausias kelias tikriems ir prasmingiems pasikeitimams. Ši patirtis gali būti labai užkrečianti; saugioje aplinkoje sudaranti galimybę įgyti neįkainojamą emocinę patirtį. Galiausiai, grupėje įgyta patirtis persikels į išorę, – autentišką tavo gyvenimą. Tam, kad pasiekti savo tikslų, grupėje gali būti skatinamas:

           Savo mintis ir jausmus kitų grupės narių atžvilgiu išsakyti balsu.

           Pasidalinti savo asociacijomis, prisiminimais ar sapnais kylančiais grupės lankymo laikotarpiu.

            Reaguoti atvirai į grupės narių reakcijas į tave.

            Bauginančius, erzinančius jausmus išreikšti brandžiai, neužsipuolant.

           Siekti prisiimti riziką pasidalinti kilusiomis emocijoms; Rizikuoti išeiti iš komforto zonos.

Grupė veikla gyvai. Viena istorija

Jonas, sėkmingas informatikas,  patrauklios išvaizdos, kreipėsi turėdamas ilgą nesėkmingų romantiškų santykių istoriją. Tai terapeutą ypač suglumino. Individualios terapijos sesijose jis atrodė žavus, mąstantis, turėjo gerą humoro jausmą ir aukštą emocinį intelektą. Nėjo suprasti, – tai kodėl moterys nuo jo bėgo?

Po kelių savaičių terapeutas paprašė Jono prisijungti prie vienos iš jo vedamų grupių. Jonas tiesiog atkirto: „Ką? Pasidalyti savo asmeniniais išgyvenimais su krūva nepažįstamų žmonių? Ne, ačiū!” Terapeutas paaiškino, kad negali padėti jam užmegzti ilgalaikių santykių, kol neištirs, kaip Jonas bendrauja su kitais. „Pamirškit“, – mestelėjo Jonas, – „Tai (grupė) ne man“. Terapeutas atsakė, jog: „Jonai, tu moki man už konsultacijas, kad padėčiau išspręsti tavo santykių problemas. Jei tu atsisakai to ką tau siūlau, tokiomis sąlygomis padėti tau negaliu. Tu, tiesiog, švaistai savo pinigus.” Nenorom, Jonas sutiko su pasiūlymu.

Grupėje, per pirmąsias 15 minučių nuo Jono įėjimo terapeutas buvau priblokštas to, ką pamatė. Jonas su grupės vyrais bendravo atsipalaidavęs ir lengvai. Tačiau su moterimis jis buvo medinis, nenuoširdus ir arogantiškas. Norėdamas užmaskuoti savo nesaugumą su moterimis, jis priėmė vaidmenį, netikrą savo asmenybę, kas santykiuose pasirodė pražūtinga.

Natūralu, kad grupės moterų reakcija atkartojo ir moterų reakciją Jono gyvenime. Iš pradžių jis joms patiko. Bet kuo daugiau Jonas kalbėjo, tuo joms labiau kantrybė su seko. Vargšas Jonas jautėsi įskaudintas, paliktas moterų, kaip ir visad gyvenime.

Tada vieną dieną jis atėjo į grupę su liūdna žinia: jo mama po širdies smūgio buvo paguldyta į ligoninę. Jonas pasakojo savo istoriją su jauduliu, kartais su ašaromis akyse. Grupės nariai buvo sujaudinti, jie suprato jį, jo baimes ir taip pat  pasidalino su juo savo istorijomis ir patirtimis. Jonas klausėsi, reagavo natūraliai, nedirbtinai; dingo paviršutiniškumas ir arogantiškas būdas.

Kai grupė atsakydama gyrė jį už atvirumą, Jonas patyrė, kad jo autentiškas Aš yra daug patrauklesnis nei dirbtinai prisiimtas vaidmuo. Viena moteris grupėje prisipažino: „Man kur kas labiau patinka šis Jonas. Gyvenime sutikčiau susitikti su juo iš karto.“ Kuo daugiau teigiamo pastiprinimo Jonas gavo, tuo labiau jis pradėjo atvirai dalytis savo jausmais. Jonas pradėjo užmegzti artimumu grįstus santykius grupėje, jo nerimas sumažėjo ir jis ėmė jaustis kur kas ramiau ir patogiau santykyje su kitais. Galiausiai, netrukus po to Jonas pasidalino grupėje, kad pasikeitė jo pasitikėjimo pasauliu jausmas. Tai jis vertino kaip pasiekimą.

Taigi, 3 aspektai dėl ko grupinė terapija gali būti pranašesnė nei individuali

1. Grupė turi išskirtinumą, – ji orientuota  į žmonių tarpusavio santykius.

2. Grupiniai terapeutai turi galimybę gyvai stebėti santykius, socialines problemas.

3. Grupės nariai turi galimybę mokytis ir praktiškai patirti naujus bendravimo būdus, vedančius į efektyvesnius santykius.

Post scriptum arba pie mokymąsi terapinėje grupėje

Jei duotuoju laiku jausiesi čia ir dabar atsidursi tarytum savo praeities ir ateities sankirtoje. Tai geriausia prielaida augimui ir pokyčiams. Grupėje turėsi galimybę išmokti ir priimti artimumo patirtį, gerbti savo jausmus, būti autentiškesniu ir su geresniais įgūdžiais bendrauti su kitais. Svarbiausia, kad grupinė terapija padeda išsivaduoti nuo nesveikų santykių modelių ir socialinio nerimo. Kaip amerikiečių grupinės psichoterapijos tėvas Louisas Ormontas, dažnai sakydavo: „Jei galėsite tai daryti grupėje, galėsite tai padaryti ir gyvenime“. Kas gali būti naudingiau už tai?

Parengė Diana Nefienė, grupinė analitikė, grupių psichoterapeutė,

Staipsnis parengtas remiantis Sean Grover, „3 Ways Group Therapy is Better Than Individual Therapy“, (www.psychologytoday.com

Nuotrauka: https://www.grace-counseling.com/rehab-blog/5-group-therapy-activities/