EnglishLithuanian

Holistinis požiūris į žmogų

Kasdienybėje per darbus ir įvairias veiklas beskubėdamas žmogus kartais „pameta“ save.

Šiuolaikinis žmogus proto vedamas taip susifokusuoja į išorinį rezultatą (finansinį gerbūvį, akademinius pasiekimus, profesines galimybes), kad gali pamiršti pamaitinti savo kūną, atkreipti dėmesį į kylančias emocijas, pradėti ignoruoti savo pojūčius, apleisti sielą, pamiršti pasidomėti santykio su artimaisiais kokybe.

Visgi žmogus nėra tik protas. Kaip nėra ir tik kūnas. Arba tik emocijos. Žmogus yra skirtingų dalių visuma.

Norime jums pristatyti požiūrį, kuris gali padėti siekti vidinio vientisumo ir pusiausvyros kaip ir geresnio santykio su aplinkiniu pasauliu.

Šis holistinis požiūris į žmogų buvo sukurtas transformatyvios sisteminės terapijos kūrėjos Virginijos Satir (JAV).

Satir teigė, kad kiekvienas mūsų esame sudaryti iš universalių – vidinių ir išorinių resursų, kurie apima 8 skirtingas mūsų sritis (protą, kūną, dvasingumą, pojūčius, kontekstą, bendravimą, emocijas, maitinimąsi), kurios viena su kita labai tampiai susiję. Satir apibūdindama šį holistinį požiūrį naudojo asmeninės mandalos metaforą.

Pačiame centre „aš“ –žmogiškoji savastis.

Kiekviena žmogiška būtybė, nepriklausomai nuo rasės, lyties, religijos ar kultūros, gyvuoja ypatingoje „šventovėje“ – savo kūne. Visos mūsų fizinio kūno dalys talpinasi kūne.

Žmogus yra apdovanotas protu. Tai kognityvinė žmogaus sistema, kuri apima mąstymą, logiką, informacijos organizavimą bei smegenų dalį, kuri yra emocinė, kūrybiška ir jautri.

Kiekvienas mūsų patiria jausmus ir emocijas.

Kiekvienam žmogui būdinga jausti skirtingus pojūčius – regos, uoslės, klausos, burnoje esančių skonio receptorių ir odos dėka patirti pasaulį.

Kita labai svarbi žmogaus gyvenimo sritis tai santykis su kitais, taip vadinama „aš ir tu“ dimensija. Žmogus į šį pasaulį atkeliauja ne tam, kad būtų vienas, bet, tam kad susitiktų su kitais. Mes esame vieni su kitais susiję.

Kontekstinė sritis dažnai būna nepakankamai suprasta ir dažnai per mažai yra įvertintas jos svarbumas. Kontekstas visada turi šviesą, garsą ir erdvę. Kontekstas tai apie laiką, judėjimą, spalvas ir temperatūrą. Kontekstas yra ir oras. Ir jis visada yra „dabar“. Ir tai yra vienintelė erdvė, kada yra patiriama dabartis. Visa kita yra prisiminimai ir fantazijos.

Siela. Tai dalis, kuri mus sujungia su Aukščiausia jėga, kuri mus sujungia vienus su kitais ir visata.

Maitinimosi sritis tai viskas ką mes į save „įdedame“. Pirmiausia žinoma tai apie maistą ir skysčius, kuriais užpildome savo kūną. Tačiau ši maitinimosi sritis svarbi ne tik tuo.

Juk pamaitinti svarbu ne tik kūną, bet ir emocijas, protą, sielą, santykius. Apleidus kurią nors iš svarbių sričių ji pradeda „badauti“, o kartais ir atrofuotis. Kitaip pasakius, jų nemaitinant gyvenimas bus mažiau pilnavertis, nes kuri nors iš svarbių dalių bus ignoruojama, o tai apsunkins gebėjimą jausti vientisumą ir vidinę pusiausvyrą.

Jei pastaruoju metu jaučiate nuovargį, nusivylimą ir džiugesio praradimą, pats laikas patyrinėti koks jūsų santykis su kiekviena šių svarbių gyvenimo sričių!

J.V.R.