EnglishLithuanian

Tėvus stiprinantys skaitiniai

Šį kartą pristatome Shefali Tsabari knygą – „Sąmoninga tėvystė. Kurkime darnų ryšį su vaiku.“

Kodėl rekomenduoju tėvams šią kiek „senesnę“ knygą? Juk tiek naujų knygų skirtų pastiprinti tėvus pūpso knygynų lentynose. Ogi todėl, kad ši knyga padeda į tėvystę pažvelgti kiek kitaip. Kitu kampu.

Shefali Tsabari knyga, reikalauja kiek daugiau laiko ir ne todėl, kad būtų sudėtingai parašyta, ne. Ji verčia pamąstyti, o dar tiksliau permąstyti patį save. Knyga turėtų sudominti tuos, kurie yra pasiruošę skirti laiko savęs pažinimui ir tiems, kurie į vaikų auklėjimą žvelgia kaip į galimybę augti patiems.

Daug metų konsultuodama tėvus pastebėjau, kad nemaža jų dalis į tėvystę atsineša senus sustabarėjusius savo tėvų auklėjimo modelius, įsitikinimus koks pats ir kitas žmogus privalo būti. Kaip praktikė pastebiu, kad deja dažnai tėvai į tėvystę atsineša praeities skausmą, kurio sąmoningai „neperdirbę“ toliau skaudina savo vaikus. Būtent todėl Shefali Tsabari knyga gali būti puiki savęs pažinimo priemonė padedanti atpažinti ir įsisąmoninti savo praeities „žaizdas“, įvairias patirtis, mokytis būti dabartyje taip keičiant savo ir vaikų ateitį.

Knygos autorė dažnai kelia klausimus apie sąmoningumą, kurie kviečia stabtelėti ir susimąstyti:, „ar bendrauju su vaiku suvokdamas, ką darau, ir ar man turi įtakos praeitis?“. O tai, anot, Shefali Tsabari ir yra sąmoningas vaikų auklėjimas.

Gerai įsiklausius į autorės žodžius galima išmokti į vaiko elgesį žvelgti, kaip į atspindį patiems pamatyti save, atrasti jautrias sau temas, mokytis „užčiuopti“ savo reakcijas ir nereaguoti stipriu atsaku į vaiko elgesį, pasitelkiant sąmoningumą atitinkamai elgtis – ne užmetant savo emocinį bagažą atžalai, bet deramai reaguoti pagal vaiko poreikį. Bazinė knygos idėja – norint sukurti ryšį su savo vaiku, turime pirmiausia sukurti ryšį su savimi. Ar tai paprasta. Deja ne. Daug paprasčiau yra duoti nurodymus ir prašyti vaikui keistis.

Tik nereikėtų suprasti, kad knygoje nesiūloma auklėti pačių vaikų. Tikrai ne. Čia aptiksime nemažai patarimų skirtingo amžiaus vaikus auginantiems tėvams (nuo kūdikystės iki paauglystės) kaip savo atžalas suprasti ir kaip elgtis. Knygos autorė gana smulkiai aprašo kas svarbu specifiniame vaiko raidos etape, pavyzdžiui, mokykliniame amžiuje vaiko ryškiausias poreikis būti priimtiems arba primena apie paauglių disciplinavimo svarbą, nes anot autorės „vaikai negali aukštai skristi be apribojimų“. Šalia vaikui būdingų dalykų, kuriuos turėtume žinoti norėdami juos pažinti ir suprasti,  S. Tsabari išryškina tai, ką skirtingu raidos etapu vaikai gali išmokinti, mus, tėvus.

Tai knyga – veidrodis, kuri savarankiškai, be specialistų pagalbos, gali padėti tėvams pamatyti keistinas asmenines sritis (užslopintas emocijas, senus minčių šablonus ar stereotipus, automatinį elgesį) savo vaikų elgesio dėka. Ar esate tam pasiruošę? Kelionė nėra paprasta, bet siūlau išdrįsti ja žengti, nes pirma ji bus daug pigesnė nei varstyti tėvystės konsultantų ar psichoterapeutų duris, antra, ji tikrai apdovanojanti naujais patyrimais, o svarbiausia skatinanti autentišką buvimą savimi ir stiprinanti pamatyti savo vaiko unikalią esybę ir taip kurti darnų ryšį su savo vaiku.

Ši knyga yra ne tik ant mano darbinio, bet ir asmeninio mamos stalo ir talkina tuomet, kai šalia visų žinių pamirštu pasikliauti savo vidine išmintimi.

Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė

Parengta pagal: https://www.delfi.lt/multimedija/zvelk-giliau/8-specialistes-rekomenduoja-psichologine-literatura-verta-paskaityti-kiekvienam-nuo-tevystes-santykiu-su-tevais-romantiniu-santykiu-iki-dvasiniu-praktiku.d?id=94655645#article